Winners honored at 67th Palanca Awards ceremony

0

It was a celebration of excellence and tradition as the 67th Carlos Palanca Memorial Awards for Literature (Palanca Awards) honored the winners earlier this evening at The Peninsula Manila in Makati City.

Fifty-one names, 23 of which were first-time awardees, emerged as this year’s batch of winners. There were also four contenders who each took home prizes in two separate categories. The bi-annual Novel and Nobela were open this year, bringing the total number of categories to 22. The Awards’ organizer and sponsor, Carlos Palanca Foundation, Inc., handpicked an elite roster of literary personalities to evaluate the submissions.

This year’s awarding ceremony had as speaker and guest of honor decorated writer and professor Dr. Jose “Butch” Y. Dalisay, Jr. It was a homecoming of sorts for Dalisay, himself a 16-time Palanca awardee and a Hall of Famer at that. Dalisay was conferred the Gawad Dangal ng Lahi for his contributions to the literary scene, including books of his stories, plays, and essays, screenplays, and biographies.

Named after businessman and philanthropist Don Carlos Palanca, Sr., the Palanca Awards continuously seeks to cultivate Philippine Literature by rewarding writers. It also serves as a treasury of these Philippine literary gems. It is considered the gold standard in writing excellence, coveted by Filipino writers, young and old alike.

Following is the list of winners of the 67th Palanca Awards:

KABATAAN DIVISION

KABATAAN SANAYSAY

1st Prize          NO WINNER

2nd Prize         Carmel Joy F. Vergara / Patlang

3rd Prize          Robyn Therese V. Jocom / Sungkitin Pabalik ang Nakalipas

KABATAAN ESSAY

1st Prize          Alpheus Matthew D. Llantero / The Adventure of an Alien and the Matalino Kid

2nd Prize         Pauline Sherice Wee Culture / Redefined

3rd Prize          Marielle Fatima B. Tuazon / The Pursuit of Lucidity

 

FILIPINO DIVISION

MAIKLING KUWENTO

1st Prize          Andrian M. Legaspi / Sa Pagitan ng Sabaw ng Chaolong at Hilab ng Tiyan

2nd Prize         Valentine Dula / Patintero

3rd Prize          Nicko M. de Guzman / Troll

 

MAIKLING KUWENTONG PAMBATA

1st Prize          Maryrose Jairene Cruz-Eusebio / Ang Patay-gutom

2nd Prize         Josel Luigi F. Creencia / Lato’t Ginto

3rd Prize          Cheeno Marlo M. Sayuno / Si Tiya Salome

 

SANAYSAY

1st Prize          Eugene Y. Evasco / Ang Mapa ng Taglagas sa Aking Maleta

2nd Prize         Will P. Ortiz / Sisid

3rd Prize          Mubarak M. Tahir / Aden Bon Besen Uyag-Uyag (May Buhay Pa Pala)

 

TULA

1st Prize          Christian R. Vallez  / Sa Pagitan ng Banal at Karnal

2nd Prize         Jason G. Tabinas / Na Inyong Ikinalulunod

3rd Prize          Rogelio Dela Rosa Jr. / Tanghod at iba pang Paghihintay

                       

TULA PARA SA MGA BATA

1st Prize          John Vincent J. / Bucal Muwang ng Musmos

2nd Prize         Errol A. Merquita / Tagulilong: Ang mga Nawawala

3rd Prize          Paterno B. Baloloy, Jr. / Agam-Agam ng Langgam

 

DULANG MAY ISANG YUGTO

1st Prize          Eljay Castro Deldoc / Pilipinas Kong Mahal With All the Overcoat

2nd Prize         Rodolfo Carlos Vera / Indigo Child

3rd Prize          Dominique Beatrice T. La Victoria / Ang Bata Sa Drum

 

DULANG GANAP ANG HABA

1st Prize          Dustin Edward D. Celestino  / Ang Pangahas na si Pepe Rodriguez

2nd Prize         Joshua L. Lim So / Araw-araw, Gabi-gabi

3rd Prize          Vincent A. De Jesus  / Changing Partners

 

DULANG PAMPELIKULA

1st Prize          Rodolfo Carlos Vera  / Ang Aking Juan Luna

2nd Prize         Kristian Sendon Cordero  / Kulto ni Santiago

3rd Prize          Avelino Mark C. Balmes, Jr. / Pablo Ocampo Extension

 

REGIONAL DIVISION

SHORT STORY – CEBUANO

1st Prize          Jondy M. Arpilleda / Bunok

2nd Prize         Manuel M. Avenido, Jr. / Panagtigi

3rd Prize          Errol A. Merquita / Aninipot

 

SHORT STORY – HILIGAYNON

1st Prize          Jesus C. Insilada, Ed.D. / Tinuom

2nd Prize         Peter Solis Nery / Ang Milagro sa Ermita

3rd Prize          Leonard Francis M. Alcoran / Ang Itlog nga wala Nagabalibad

 

SHORT STORY – ILOKANO

1st Prize          Ronelyn Ramones / Ti Lubong ni Anastasia

2nd Prize         Lilia Quindoza Santiago, Ph.D. / Siak Ti Interpreteryo

3rd Prize          Ariel Sotelo Tabag  / Dado

 

ENGLISH DIVISION

SHORT STORY

1st Prize          John Bengan  / Disguise

2nd Prize         Katrina Guiang Gomez / Misericordia

3rd Prize          Joe Bert Lazarte / Don’t Blink

 

SHORT STORY FOR CHILDREN

1st Prize          NO WINNER

2nd Prize         NO WINNER

3rd Prize         NO WINNER

 

ESSAY

1st Prize          Michelle Josephine G. Rivera  / In My Father’s Kitchen

2nd Prize         Paul Gideon D. Lasco  / The Art of “Hugot” in our Republic of “Sawi”

3rd Prize          Jade Mark B. Capiñanes / A Portrait of a Young Man as a Banak

 

POETRY

1st Prize          Noelle Leslie dela Cruz / Sisyphus on the Penrose Stairs: Meta-Reveries

2nd Prize         Rodrigo V. Dela Peña Jr. / Blood Compact

3rd Prize          Hurjay Medilo  / Elegy for a Dying World

 

POETRY WRITTEN FOR CHILDREN

1st Prize          Cynthia Baculi-Condez / From Dawn to Dusk

2nd Prize         Patricia Celina A. Ngo / Magical Mall of Mysteries

3rd Prize          Ma. Amparo N. Warren / Animal Songs/Just So Poems

 

ONE-ACT PLAY

1st Prize          NO WINNER

2nd Prize         NO WINNER

3rd Prize          Joshua L. Lim So / Sa Syquia, Malate, Kabanata II: Letting The Days Go By

 

FULL-LENGTH PLAY

1st Prize          Dustin Edward D. Celestino / The Story of This Father

2nd Prize         Joachim Emilio B. Antonio / exesanonymous.com

3rd Prize          NO WINNER

 

GRAND PRIZES

NOBELA

Grand Prize     Eros S. Atalia / Ang Ikatlong Anti-Kristo

NOVEL

Grand Prize     Glenn L. Diaz  / The Quiet Ones

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here